През изминалата седмица гореща вълна обхвана Европа. В редица страни термометри скочиха над приятните температури и бяха издадени кодове за опасни жеги.
В някои части на Германия властите забраниха хората да си пълнят вода от реки, потоци или езера, за да поливат частни си градини, като глобите при нарушения могат бъдат наистина сериозни. Има една много известна германска песен, в която се пее 36 градуса и ще става все по-горещо. На кратко това е преживяването ни тук през тази седмица. Липсата на дъжд през пролетта на тази година и последвалите жеги доведоха до драстичен спад на нивата на реките. Така, заради оскъдните количества вода, властите забраниха хората да си пълнят вода от водоемите за поливане на частни дворове, например. А глобата може да достигне до 50 000 евро.
Екстремно високите температури дори може да бъдат и опасни за здравето ни. Сухата пролет и горещите вълни в Германия доведоха до рязко понижение на нивата на водата в реки и езера. Свежестта на зелените градини отстъпи място на сухи треви. А на много места в страната властите взеха и мерки. Ако за поливането на частни градини бъде използвана обществена вода, глобите могат да достигнат до 50 000 евро. От германската асоциация на градовете и общините обаче смятат, че настоящите забрани не са достатъчни. Оттам настояват, ако данни покажат остър недостиг на вода, то да бъде забранено тя да бъде използвана за развлекателни дейности, а напояването на тенис кортове, голф игрища или градини да бъде забранено за неопределен период от време.
Един от съветите как да се грижим за градината си през жегите е да събираме дъждовна вода, която е безплатна и особено полезна за пестене на и без това оскъдната вода. Основният проблем обаче е, че в сушата и тя свършва бързо.
Според съветите в жегите е по-разумно да заложим на растения и зеленчуци, които не се нуждаят от толкова много вода, като лавандула, мащерка или тиквички. Важно е да осигурим и възможно най-много сянка в градините – с тенти или чадъри, например.
Хората в Германия питат дали ги очаква така нареченото „адско лято“, което се случва веднъж на век. Но от германската метеорологична служба отговарят лаконично, че няма надеждни прогнози дали ще преживеем още едно горещо лято или не. Но допълват, че във времена на напредващо изменение на климата вероятността лято 2025 да бъде твърде горещо сравнено с дългосрочната средна стойност е сравнително висока. А в такъв случай проблемите ще бъдат по-сериозни от сметката ни за вода, при често поливане на градините. Ще има икономически и последствия за околната среда. Но, разбира се, водата в градината може да се превърне в много сериозно главоболие, ако решите да нарушите правилата и получите глоба от главозамайващите 50 000 евро.
Франция преживя една от най-ранните и най-интензивни горещи вълни в историята си. Работа спряха атомни електроцентрали, бяха наложени ограничения за работното време, а жегата взе и първите си жертви. С температури над 40 °C в южните региони и рекордни стойности в традиционно по-хладните части на страната – седмицата постави пред изпитание много французи.
Горещото време отне живота на двама души, а над 300 – бяха хоспитализирани с признаци на дехидратация и прегряване. Правителството взе спешни мерки – работниците вече ще имат право на вода, сянка, почивки и промени в работното време, а тези на открито получиха и право на финансова компенсация при прекъсване на работата заради жегите. В редица департаменти училища бяха временно затворени. Енергийната инфраструктура също е под силен натиск. Няколко атомни централи спряха дейност, а други намалиха производството.
Икономическият ефект вече е осезаем. Според анализатори, подобна гореща вълна струва над 800 евро на човек, само заради допълнителните разходи за климатизация, здравеопазване и загубена производителност.
И докато управляващите обсъждат дали трябва да се въведе задължителна климатизация в публични сгради – позиция, застъпвана от някои политици, като Марин льо Пен, екологичните организации предупреждават за прекомерната енергийна консумация и климатичен отпечатък при подобно решение
Европа е обхваната от гореща вълна и дори на места, където обикновено е по-хладно, бяха постигнати температурни рекорди. Учени във Великобритания предупредиха, че се очакват близо 600 смъртни случаи в страната, след като тя отчете най-горещия юни в историята си. Проучването на експертите е направено въз основа на данни за починалите през последните години, когато Обединеното кралство се сблъсква с необичано горещо време.
Те предупреждават, че наблюдаваните в момента топлинни вълни са тихи убийци и хората, които губят живота си в тях, обикновено имат предшестващи здравословни проблеми. Затова рядко жегата се посочва като допринасяща причина за смъртта им, макар да е такава.
Британската агенцията за здравна сигурност на три пъти издава кехлибарени предупреждения за опасно горещо време през юни. Доктор Брад Урен предупреди, че три големи групи хора са изложени на риск в горещините. Това са съвсем малките деца, под две годинки, на коите е по-трудно да регулират телесната си температура. След това идват по-възрастните, над 65 години, които имат същия проблем и може по-трудно да понесат горещото време, отколкото по-големите деца или по-младите хора. Третата рискова група са хората с определени медицински състояния.
„Една от най-важните ни защити срещу жегата е да се потим, а това ни дехидратира. Следователно трябва да пием повече вода. Обаче едно е да кажеш на млад, здрав човек да пие много вода и да се хидратира, друго е на някой, който има сърдечна недостатъчност, защото може да не е в състояние да балансира течностите си толкова ефективно. Друг може да има проблеми с бъбреците или пък да трябва да ограничава поемането на течности“, обяснява доктор Урен.
Затова той съветва в най-горещите часове да се стои на закрито. „Има и лекарства, които могат да изложат хората на по-висок риск, като някои антидепресанти например. Други лекарства, използвани за лечение на психоза и биполярно разстройство, също могат да се отразят на мозъчната химия. Това може да повлияе и на начина, по който регулираме температурата си. Казаното не важи за всички хора, но искам пак да подчертая, че е много важно те да говорят с личния си лекар за риска от лекарствата, които вземат“, уточнява медикът.
Седмицата показа, че и здрави и тренирани хора като звездите на световния тенис също могат да се огънат в жегата. Няколко състезатели на „Уимбълдън“, включително Новак Джокович, се наложи да получат лекарска помощ, след като тазгодишният старт на турнира също счупи рекорд по горещина.
„Всички са изложени на риск. Ако през деня излезете без вода, за да тичате или да карате колело, вероятно ще имате здравословни проблеми и дори може да умрете. Честотата и ожесточеността на екстремните горещини се увеличава в Европа и до 2050-та година около половината от европейското население може да бъде изложено на висок или много висок риск от топлинен стрес през лятото. Това, което е особено сега, но не и безпрецедентно, е времето на годината, в което се случва. Още сме в началото на юли, но сме свидетели на периоди на тежки горещини, които обикновено сме свикнали да виждаме по-късно през лятото“, посочва Клеър Нулис, говорител на Световната метеорологична организация.
Нова телевизия, „Събуди се“