Министерството на здравеопазването издаде спешно предупреждение за зачестилите случаи на хранителни интоксикации през летните месеци. Само през изминалата седмица са регистрирани подобни случаи в градовете Трявна и София, при които са заболели 15 лица.
Според официалната информация от ведомството, най-честите симптоми на хранителна интоксикация са стомашни болки, повръщане и диария. „Оплакванията могат да се появят много бързо след консумация на храната, но понякога може да е след дни“, посочват от министерството.
В повечето случаи симптомите се проявяват между 24 и 72 часа след консумацията на замърсената храна. Причината за зачестилите случаи е благоприятната среда за развитие на микроорганизми при високи температури и неправилното съхранение на хранителни продукти.
Как да се предпазим
Министерството на здравеопазването препоръчва няколко ключови мерки за предотвратяване на риска от стомашни неразположения:
Поддържане на чистота – Причинителите на хранителни интоксикации се пренасят по ръцете, кърпите за избърсване и приборите, особено дъските за рязане. Най-малкият контакт може да ги пренесе в храната.
Разделяне на суровата от готовата храна – Суровата храна, особено месото, птиците и морските дарове, както и техните сокове, могат да съдържат опасни микроорганизми, които се пренасят върху други храни по време на приготвянето и съхранението.
Правилно готвене – Храната е безопасно сготвена, когато вътрешната температура стане достатъчно висока, за да убие микробите. Готвенето до температура от 70°C гарантира, че храната е безопасна за консумация. Специално внимание изискват каймата, печените меса, големите парчета месо и целите птици.
Правилно съхранение – Микроорганизмите се размножават много бързо, ако храната се съхранява на стайна температура вместо в подходящи условия.
Безопасни суровини – Суровините, включително водата и ледът, могат да бъдат замърсени с опасни микроорганизми и химикали. В повредени и мухлясали храни могат да се образуват токсични химикали.
Експертите съветват внимателен подбор на суровини и прости мерки като измиване и белене, които могат значително да намалят риска от хранителни отравяния.