Oт 2026: Природни науки и повече практически задачи на НВО след 7-ми клас

Изпитите след 7. клас трябва да претърпят промяна, като целта е да се измерват не само академични знания, но и практически умения. В интервю за „БНР“ министър Красимир Вълчев обяви, че Министерството на образованието подготвя въвеждането на интегрални изпити, които ще обединяват дисциплини като математика и природни науки.

„Природните науки са много пренебрегнати. Много са ни слаби резултатите. Няма как да просперираме като общество, ако не повишим склонността за учене на математика и природни науки“, подчерта Вълчев.

Още от 2025 г. се планира малка стъпка към тази реформа, чрез включване на няколко интегрални задачи в изпита по математика. По-нататък се очаква пълно сливане на оценяването по математика и природни науки, с акцент върху функционалното мислене.

Лошите резултати по математика – тревожен сигнал
Министърът представи и анализ на резултатите от тазгодишните изпити след 7. клас. Оценките са сходни с миналогодишните, но остават ниски, особено по математика. По български език и литература резултатите са средни, но има ясно изразени дефицити в училищата с концентрация на деца от ромски произход.

Вълчев посочи като основен проблем претовареността на учебната програма, която не оставя време за затвърждаване на знания, което води до демотивация.

Въвеждане на предмет „Добродетели и етика“ вместо задължителна религия
От новата учебна година в училищата ще бъде въведена нова програма „Добродетели и етика“, която ще бъде основна и недогматична. Предметът ще се използва за възпитание в добро и социално-емоционално учене, без писмени оценки.

Религията ще остане като алтернативен избор, ако има достатъчен брой желаещи ученици, но няма да бъде задължителна.

„Нито едно дете няма да учи „Религия“ против волята си“, увери министърът.

Нов модел за оценка на учителите
Министерството предлага и нова система за атестация на преподавателите, която ще включва ежегодна оценка, обвързана с диференцирано заплащане и възможности за кариерно развитие. При слаби резултати, това може да бъде основание за освобождаване от длъжност.

Дългосрочна визия и реформи с хоризонт 2026–2027
Вълчев подчерта, че реформите няма да бъдат прибързани. Целта е оптимизация на учебното съдържание и префокусиране от заучаване към функционалност. Промените в профилираната подготовка се планират за учебната 2026–2027 година.

Подобни новини

Остави коментар

error: Content is protected !!