От четвъртък тол камерите следят за шофиране в аварийните ленти на магистралите

Първите глоби за шофиране в аварийните ленти на магистралите ще бъдат налагани от тази събота и неделя. От страна на Агенция „Пътна инфраструктура“ и на Пътна полиция е уточнен механизъм, по който в четвъртък стартира правоприлагане за засечените нарушения в аварийната лента. Това обявиха министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов и министърът на вътрешните работи Даниел Митов. В района на автомагистрала „Тракия“ днес провериха създадената организация по предоставяне на МВР на установени от камерите на Националното тол управление нарушения по магистралите. Вече има разработена и съставена процедура, по която без да са влезли все още в сила промените в Закона за движение по пътищата, с положените административни усилия, глобите ще влизат в сила. Целта е да се подпомогне безопасността на движение по време на засиления трафик за летния сезон.

Министър Иванов информира, че само на АМ „Тракия“ от София до Бургас има 49 портални рамки с камери, които вече засичат нарушенията. Когато бъдат одобрени окончателно промените в Закона за движение по пътищата, ще започнат да се налагат глоби и за превишена средна скорост от рамка до рамка. „Затова призовавам шофьорите да бъдат много по-дисциплинирани. Благодаря на всички екипи от Националното тол управление и Пътна полиция, които в последните дни успяха да напаснат двете системи. Така вече има свързаност и нарушителите, които влизат в лентите за принудително спиране, ще бъдат санкционирани“, коментира регионалният министър. Той обясни, че шофирането в аварийната лента е изключително опасно, защото се създават предпоставки за тежки инциденти и се блокира достъпът на аварийни екипи и извеждането на аварирали автомобили, което създава тапи в трафика. „Самосъзнанието на всеки участник в движението трябва да се подобри и това е една добра мярка. Това са част от действията, които държавата предприема по отношение на войната по пътищата. Призивът ни към всички, които нарушават правилата, е да не го правят, защото застрашават живота и здравето на съвестните водачи. Целта ни е да имаме безаварийно пътуване. АПИ полага максимални усилия да имаме нормални пътища за движение, след 4-годишното забавяне. Оттам нататък всичко е в ръцете на самите водачи“, коментира още министър Иванов. Той добави, че приветства инициативата в контрола на движението да се включат и охранителните камери, както и тези на общините, защото в цялата страна се отчитат огромен брой нарушители. „Това ще е възпитаваща мярка. С превантивни действия шофьорите ще спазват правилата за движение“, категоричен бе Иванов.

Регионалният министър информира още, че в момента се обмисля АПИ да разработи и въведе система за интелигентно управление на трафика, както в Западна Европа. Това може да стане възможно на база на европейска директива, която позволява част от приходите от тол таксите да отиват за тази цел. Възможно е такава система да има още следващата година.

Министър Даниел Митов коментира, че това е поредната стъпка към засилване на дисциплината на пътя. „Очакваме още тази седмица да бъдат приети промените в Закона за движение по пътищата“, посочи министър Митов. Той информира, че текат още процедури за купуване на контролни средства, за да се наситят пътищата. „За безотговорните шофьори трябва да се налагат много строги наказания и да бъдат изваждани от пътя завинаги. Шофьорите да станат много по-дисциплинирани. Навсякъде камерите ще засичат техните нарушения и ще бъдат съответно глобявани“, заяви вътрешният министър Даниел Митов.

Подобни новини

Остави коментар

error: Content is protected !!