По вариант 2 ще пишат зрелостниците на втората матура по профилиращ предмет

По вариант 2 ще пишат днес зрелостниците на втория държавен зрелостен изпит по профилиращ предмет, който започва в 8:30 ч. Изпитният вариант беше изтеглен тази сутрин в Министерството на образованието и науката (МОН).

Над 24 000 гимназисти се очаква да се явят на днешния държавен изпит по професионална квалификация и приблизително още толкова – на матура по профилиращ предмет. Вторият държавен зрелостен изпит ще се състои в 411 училища, а изпитът по професия – в 313 училища, съобщи вчера пресцентърът на МОН.

Традиционно най-много зрелостници от профилираните паралелки са избрали английския език за втората си матура – около 13 000. Следват географията и икономиката с над 2000 ученици, биологията и здравното образование с близо 1800 зрелостници. Общият брой на зрелостниците, избрали математика на тази изпитна сесия, е 2424. От тях желание да се явят на втора матура по математика са заявили близо 1400 зрелостници, а за допълнителна матура по математика (профилиращ предмет), са 317. Пожелалите да положат математика (общообразователна подготовка) като допълнителна матура са 718.

Държавните зрелостни изпити по профилиращ предмет ще се състоят едновременно по 30 учебни предмета, в т.ч. различните нива на чужди езици.

Учениците трябва да са в училището, в което са разпределени, поне 30 минути по-рано и да носят документ за самоличност и служебната бележка за допускане до изпита.

„Организацията е такава, каквато е за държавния зрелостен изпит по български език и литература. Учениците са инструктирани, знаят много добре в колко часа и къде трябва да отидат и какво трябва да носят. Те са работили, готвили са се дълго време, цяла година по формата на държавния зрелостен изпит. Мисля, че всички ученици са положили достатъчно усилия, мотивирани са да покажат каквото могат, още повече по предмет по профилирана подготовка, избран от тях“, каза днес заместник-министърът на образованието и науката д-р Емилия Лазарова.

Тя отбеляза, че за по-голямата част от учениците, избрали съответния предмет, вероятно той ще им трябва в бъдещо развитие или за кандидатстване във висше училище. Други са избрали предмет, който им харесва, или по който смятат, че ще имат по-висока оценка.

Попитана как се гарантира сигурността по време на матурата, заместник-министър Лазарова отговори, че това става така, както се гарантира сигурността на всички изпити и на български език и литература, и днес, и в следващата седмица на всички допълнителни изпити. „Зрелостниците влизат в определено време, след което не могат да излизат по време на първия модул, има изискване за излизане и след втори модул, и след трети модул. Те са разписани в правилата и учениците са запознати с тях, и не би трябвало да има изтичане на информация от учениците, а квесторите проверяват и за нерегламентирани средства. По български език и литература бяха анулирани 28 работи на зрелостници и апелирам специално към тях – нека не се изкушават да ползват такива средства и мисля, че те ще се справят много добре, вместо да се чудят как да ползват тези средства и кога ще ги открият квесторите. Разчитаме на отговорността на квесторите и на училищните комисии също за правилното провеждане на зрелостните изпити и за неизтичане на информация. Учениците не разполат с телефони, учителите също, квесторите, които са разпределени, предварително оставят телефоните си на определени места“, обясни заместник-министърът на образованието.

Емилия Лазарова каза, че учениците се явяват на държавните зрелостни изпити не в училищата, които са учили, за да могат да покажат своите знания и умения на друго място, да не са свързани с учителите, които им преподават, и да се намали максимално възможността за преписване и за помощ от учители, които са им преподавали.

За днешния изпит по професионална квалификация най-много ученици от професионални гимназии и паралелки са избрали да защитават дипломен проект – 13 900. Писмена работа по теория на професията и практика ще имат 6800 гимназисти, а 3500 ще имат тест по теория на професията и практика.

Както писа БТА, общо 48 082 зрелостници се явиха на 21 май на държавния зрелостен изпит по български език и литература, а 28 бяха анулираните изпитни работи в различни училища в страната заради опит за преписване.

Изпитният вариант беше генериран от 5 859 375 възможни комбинации.

Нямаше промяна във формата на теста за държавния зрелостен изпит по български език и литература. Изпитът включваше 41 задачи, от които 22 с избираем отговор, 16 задачи със свободен отговор, две с разширен свободен отговор и задача за създаване на аргументативен текст (интерпретативно съчинение или есе).

Зрелостниците на матурата по български език и литература избираха да пишат между интерпретативно съчинение на тема „Разум и чувства“ върху повестта „Крадецът на праскови“ на Емилиян Станев и есе по темата „Животът – колело или стълба“. Това се изискваше в последната 41-ва задача на държавния зрелостен изпит, както писа БТА.

Подобни новини

Остави коментар

error: Content is protected !!