В лошо състояние са голяма част от туристическите пътеки в Рила и Пирин

В лошо състояние остават голяма част от туристическите пътеки в Рила и Пирин.

Заради липсата на добра ориентация и планинска маркировка, инцидентите в планината с неопитни туристи продължават да бъдат чести.

Кога и какви мерки ще бъдат взети?

Над 30 000 км е туристическата мрежа в цялата страна, показват данните на Българския туристически съюз. На този фон маркировките, туристическите пътеки и табели не са в състоянието, което туристите очакват.

„В парковите среди, не само в Национален парк Пирин, но и в Централния Балкан и в Национален парк Рила туристическите пътеки са в сравнително добро състояние. Извън националните паркове обаче не са в много добро състояние, тъй като от почти 25 години те са занемарени и се поддържат от регионалните туристически дружества със средства и възможностите, които имат те. За съжаление, тези възможности не са големи. В момента предстоят редица разговори с редица министерства, за да можем да финансираме подновяването и поставянето на нови маркировки, като сме поставили акцента на европейските три маршрута, които преминават през България“, каза пред БНТ Венцислав Венев – Български туристически съюз.

Той обясни, че се подготвя ново приложение за улеснение на туристите.

„Приложението е много интересно решение за туристите, така че да не се загубят в планината, но то не решава проблема с маркировката на терен. Приложението ще представлява една интерактивна карта, върху която ще бъдат нанесени всички хижи, забележителности и маршрутите между тях със съответното ниво на трудност, което пък ще улеснява туристите и ще им дава възможност да не се губят и да могат лесно да вземат решение, когато тръгват в планината на туризъм до къде и по коя маркировка да хванат“, посочи Венев.

Състоянието на голяма част от хижите в планините също е окаяно.

„При хижите трагедията е много голяма и като цяло високопланинските ни обекти, не само хижите – там са туристически спални и заслони. По същия начин са в доста лошо състояние. Но надявам се с регионално министерство да можем да успеем да участваме в проекти съвместно с общините, да можем да подновим тези туристически обекти“.

„В Национален парк Пирин туристическата маркировка е изградена и се поддържа от дирекция НП Пирин. В момента се намираме на един от подходите на националния парк. Такива подходи има от всичките седем общини, с които ние граничим. Мога да ви покажа как изглежда един подход и какво означава туристическа маркировка. Имаме едно табло, в което е поставено карта на националния парк с всичките 22 маркирани туристически пътеки. Всичките те са цветово означени на терена с вертикална и лентова маркировка. Всеки един турист, който влезне в планината, трябва да мине през това място, да се запознае с маршрута, който се движи и така безопасно да се наслаждава на планинската красота“, подчерта Росен Баненски – директор на Национален парк “Пирин”.

Той посочи, че според данни на Планинската спасителна служба от 30 години на територията на Национален парк Пирин през лятото няма загубен турист.

„Това е доказателство, че маркировката, такава каквато е в Национален парк Пирин, е добра“, обобщи Баненски.

Подобни новини

Остави коментар

error: Content is protected !!