април 25, 2025

Частично бедствено положение в Кюстендил заради измръзналите овошки

По инициатива на кмета на Община Кюстендил инж. Огнян Атанасов се проведе среща със земеделски производители и експерти, на която бяха обсъдени възможностите за получаване на държавна помощ за компенсиране на щетите по овощните насаждения и подкрепа на засегнатите производители от региона.

На срещата присъстваха десетки земеделски производители, областният управител инж. Александър Пандурски, директорът на Областна дирекция по земеделие Йордан Домозетов, директорът на НИМХ – филиал Кюстендил Евгени Стоянов и директорът на Областна дирекция Кюстендил на Държавен фонд „Земеделие“ Иван Кьосев.

„Общината няма други лостове, освен да играе ролята на медиатор, и съм благодарен на държавните институции, че веднага се отзоваха. Овощарството е един от основните отрасли за икономиката на Община Кюстендил и засяга почти всеки наш съгражданин, затова е важно да се осигурят адекватни компенсации“, заяви в началото на срещата кметът инж. Огнян Атанасов.

„Информацията, която достигна до мен е, че застрахователите отказват да изплатят обезщетение за настъпилите вреди, поради това, че събитието е настъпило преди 20 април. Поради тази причина разчитаме на обезщетения от страна на държавата. Самият факт, че в залата има толкова много земеделски производители показва, че пострадалите са много и бедствието ще бъде огромна щета за община Кюстендил. При по-дребните земеделски производители е въпрос на препитание, а при по-едрите – въпрос на оцеляване на бизнеса“, каза инж. Атанасов.

В рамките на дискусията проф. Домозетов предложи да бъде обявено частично бедствено положение в областта след минусовите температури, които нанесоха сериозни щети върху овощните насаждения в региона.

„Цяла България пострада, но ние сме различен район и тук трябва да се подходи малко по-различно. Тези овощари трябва да бъдат обезщетени, защото те ще загинат“, каза проф. Домозетов.

Кметът инж. Атанасов пое ангажимент в рамките на деня да се съдейства за свикване на заседание на кризисния щаб за обявяване на бедствено положение заедно с областния управител инж. Пандурски.

По инициатива на кмета беше сформирана работна група, която ще представлява земеделските производители в Министерството на земеделието и храните. След направени предложения в нея влизат представители на едрите, средните и дребните земеделски производители – съответно Иван Лудачки, Мартин Йорданов и Бисер Павлов. В работната група се включиха също доц. Илияна Кришкова (директор на Института по земеделие) и проф. д-р Димитър Домозетов (дългогодишен директор на Института по земеделие в Кюстендил).

По време на срещата директорът на ОД „Земеделие“ – Димитър Домозетов, обясни, че заявленията за причинени щети се подават в общинските служби по земеделие на територията, където се намират насажденията.

“Заявлението е по образец и колегите ще ви помогнат. Необходимо е към тях да се представят и карти от изчертаванията. Заявленията се подават в срок до 10 работни дни от настъпването на бедствието, така че имате време, огледайте внимателно какви поражения имате“, уточни Домозетов.

Срещата продължи с въпроси от страна на земеделските производители, на които отговориха представителите на институциите в областта.

Подобни новини

Остави коментар

error: Content is protected !!