15.2 C
Благоевград
май 21, 2025

Оглеждат щетите от студовете през април, които унищожиха черешите в Кюстендилско

Заместник-министрите на земеделието и храните Иван Капитанов и Янислав Янчев са на оглед за щетите от студовете през април, които унищожиха черешите в Кюстендилско. Те ще се запознаят с щетите в село Коняво и района, където са и най-големи. Около 25 хиляди декара са овощните градини в Кюстендилско, а от тях около 70 процента са измръзнали по първоначални данни, съобщава БНТ.

Заместник-министрите на земеделието и храните Иван Капитанов и Янислав Янчев направиха проверка в района на Кюстендил, където овошките измръзнаха заради студовете през април. Целта е министрите лично да се уверят, какви са щетите и дали всички стопани, кандидатствали за обезщетение, реално се грижат за овощните си градини. Констатациите след проверката са, че по първоначални данни, около 90% са щетите по черешовите насаждения, а около 70% по сливите и ябълките, които цъфтят по различно време от черешите.

Проверката откри и градини, които не са в добро състояние, което показва, че за тях стопаните не се грижат достатъчно и по подходящ начин. Такива стопани няма да бъдат подпомагани и обезщетявани, заявиха заместник-министрите.

Иван Капитанов – зам.-министър на земеделието и храните: „За да може да получат подпомагане земеделските производители, трябва да имаме 100% пропаднали площи от дадената култура. За това много прецизно ще направим проверка за актуалното състояние на градините дали са спазени всички агротехнически мероприятия, които трябва да бъдат извършени от земеделските стопани. Това, което чрез държавната помощ подпомагаме нашите земеделски производители е до 80% от технологичните разходи по технологична карта към момента на събитието, т.е. ние много прецизно и колегите ще изчислят ставката, която реално се подпомага за всеки един вид култура.“

Янислав Янчев -зам.-министър на земеделието и храните: „По отношение на трайните насаждения и регистъра, амбициозната ни задача като екип в министерството е наистина да дефинираме кои са стопанисваните и отглежданите с всички мероприятия трайни насаждения. Защото това, което видяхме тук в тази градина, е меко казано допустимо.“

От Общината обявиха, че над 600 заявления за измръзнали овощни градини са подадени за обезщетение от земеделски производители в района, за площ от около 220 декара, а срокът за подаване изтече на 25 април. Ще има и повторни проверки от експертни комисии, когато дърветата би трябвало да дадат плод, за да се установят конкретните щети за всяка от градините. Плододаващите масиви в региона са около 25 хил. декара.

След студовете беше обявено бедствено положение в Кюстендилска област. На среща в МЗХ беше договорено земеделските стопани да получат обезщетение в размер до 80 % от технологичната карта – т.е. от размера по средномесечните разходи за обработка и поддържане на овощните масиви, независимо от това дали имат сключена застраховка или не.

На среща в МЗХ беше договорено земеделските стопани да получат обезщетение в размер до 80% от технологичната карта – т.е. от размера по средномесечните разходи за обработка и поддържане на овощните масиви, независимо от това дали имат сключена застраховка. Част от земеделските производители от района казаха, че няма да подадат заявления за обезщетение при студовете, защото след това няма да получат субсидията за качествени плодове, която може да се окаже по-висока, след като не на 100% от плододаващите масиви са измръзнали.

Подобни новини

Остави коментар

error: Content is protected !!