Държавният департамент вече изисква от посолствата и консулствата да не разрешават „срещи за нови студентски визи или програми за обмен“.
Американската администрация нареди да се спре издаването на визи за чуждестранни студенти, чиито социални мрежи иска да провери, в рамките на засилената си офанзива срещу Харвард.
Последната мярка срещу престижния университет, който е обучил 162 нобелови лауреати, е решението на Белия дом да прекрати всички договори с Харвард, срещу което стотици студенти протестираха. Но натискът на Доналд Тръмп, решен да наложи националистичната си и консервативна идеология в света на образованието, науката и културата, отива далеч отвъд тази институция и е насочен по-специално към чуждестранните студенти.
Във вътрешен документ, видян от АФП, Държавният департамент вече изисква от посолствата и консулствата да не разрешават „срещи за нови студентски визи или програми за обмен“, докато не бъдат публикувани „указания за задълбочено проучване на социалните мрежи за всички заявления от този тип“.
Според документа, спирането може да бъде краткосрочно, като се посочва, че посолствата ще получат нови указания „в следващите дни“.
„Целта, както заявиха президентът и държавният секретар (Марко) Рубио, е да се гарантира, че хората, които са тук, разбират какво е законът и че нямат престъпни намерения“, обясни говорителката на държавния секретар на САЩ Тами Брус. От завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом стотици чуждестранни студенти вече са били лишени от визи, а студенти с легален статут на американска територия, които са участвали в пропалестински демонстрации, са били арестувани и заплашени с депортиране. Що се отнася до Харвард, американският президент иска да му забрани да приема чуждестранни студенти, които представляват 27% от общия брой на студентите. Федерален съдия обаче суспендира отнемането на сертификата SEVIS (Student and Exchange Visitor), решение за което беше взето от администрацията, като изслушване по въпроса е насрочено, денят на връчването на дипломите. Въпреки това отсрочване, американски и чуждестранни студенти изразиха тревогата Междувременно Хонконг и Япония вече заявиха, че са готови да отворят вратите на университетите си за чуждестранни студенти, които са принудени да се откажат от обучението си в Харвард. „Помолихме (японските) университети да обмислят възможни мерки за подкрепа, като например приемане на чуждестранни студенти, записани в американски университети“, посочи японският министър на образованието Тошико Абе, а университетите в Токио и Киото посочиха, че обмислят да приемат някои от тях. Американското правителство обвинява институцията, разположена в Кеймбридж, Масачузетс, че позволява антисемитизмът да процъфтява в кампуса си и разпространява прогресивни идеологии, наречени „woke“. Този термин се използва с пренебрежително значение от консерваторите за обозначаване на политики за насърчаване на разнообразието, както и на академични изследвания в областта на пола или расовата дискриминация. Правителството също така обвинява Харвард в връзки с Китайската комунистическа партия.
„Не знам точно какви са мотивите (на правителството), но знам, че някои хора са ангажирани в културна битка“, каза президентът на Харвард Алън Гарбър в ефира на общественото радио Ен Пи Ар, призовавайки всички американски университети да „останат твърди“ пред правителствената офанзива.
Федералното правителство вече отряза над 2 милиарда долара субсидии за университета, което доведе до спиране на някои изследователски програми. Според американските медии, договорите на правителството с Харвард, които са в прицела на Белия дом, възлизат на 100 милиона долара
„Президентът е по-заинтересован от идеята да дава парите на данъкоплатците на търговски училища и курсове, както и на държавни училища, които промотират американските ценности, но преди всичко обучават следващото поколение на базата на уменията, от които се нуждаем в нашата икономика и общество“, подчерта неговата говорителка Каролин Лийвит.
„Имаме нужда от повече такива неща и по-малко LGBT+ випускници от Харвард“, добави тя. | БГНЕС