Областна администрация – Кюстендил бе домакин на среща – дискусия на тема „Здравен и културен туризъм – потенциален източник на туристически и икономически растеж в Кюстендил и региона.“ Срещата се проведе по инициатива на Кюстендилската търговско-промишлена палата (КТПП) и събра представители на държавната и местната власт, бизнеса и културните институции.
Сред участниците в дискусията бяха зам.-министърът на туризма Павлин Петров, областният управител инж. Александър Пандурски, народните представители Христо Терзийски, Снежанка Траянска и д-р Иван Ибришимов, както и кметовете на Кюстендил и Сапарева баня – инж. Огнян Атанасов и Калин Гелев. В срещата взеха участие още председателите на Общинските съвети на двете общини – Димитър Велинов и Костадин Николов, представители на бизнес организации, културни институции и СПА комплекси в региона.
Събитието бе открито от главния секретар на КТПП Йордан Беловодски, а приветствие към присъстващите отправи председателят на палатата Ваньо Костадинов. Той подчерта значението на директния диалог между всички заинтересовани страни за развитието на региона като привлекателна туристическа дестинация. Според него уникалните дадености на Кюстендил – хилядолетната история, културно-историческото наследство, живописната природа и лечебните минерални извори – създават предпоставки за изграждане на комплексен туристически продукт. „Успехът може да бъде постигнат единствено чрез активното участие на държавните и местните органи, бизнеса и неправителствените организации“, заяви Костадинов.
Областният управител инж. Александър Пандурски също приветства участниците, като подчерта, че Сапарева баня е двигателят на туристическия бизнес в региона, но Кюстендил има потенциала да направи решаващ пробив. Според него натрупаният опит в Сапарева баня може да бъде приложен и в Кюстендил, за да доведе до реални резултати.
Зам.-министърът на туризма Павлин Петров изрази благодарност към КТПП за поканата и увери присъстващите, че министерството ще работи за подпомагане на здравния и културния туризъм в региона. Той подчерта, че Кюстендил има необходимите природни ресурси за развитие на здравен туризъм и акцентира върху важността на културното наследство. „Министерството на туризма може да подпомогне местния бизнес чрез по-активно участие на външните пазари и международни изложения“, заяви Петров.
Срещата завърши с дискусия относно възможностите за развитие и популяризиране на региона като атрактивна туристическа дестинация, която съчетава здравния и културния туризъм в полза на местната икономика и жителите на Кюстендил.