29.1 C
Благоевград
юни 22, 2026

Започва строежът на депото за отпадъци край с. Джерман

След 15 години отлагане поради постоянните протести на местното население и поради административни и финансови причини започва изграждането на депото край дупнишкото с. Джерман, обявиха от Общината. Там ще се депонират отпадъците на шест общини – Кюстендил, Дупница, Невестино, Трекляно, Бобов дол и Сапарева баня, обединени в учреденото преди близо две десетилетия регионално сдружение за управление на отпадъците „Рила Еко“.

Същевременно от първите дни на 2026 г. край Джерман беше пусната новата сепарираща и компостираща инсталация за третиране на отпадъци върху същия терен. Там вече карат отпадъците си общините Дупница, Сапарева баня и Бобов дол, пише БНР.

Обществената поръчка за избор на изпълнител е за 3,9 млн. евро. Първоначално ще се изгражда една от трите клетки на депото. Избраният терен е в м. Спротива, около 200 декара. Площта, върху която ще се извършва строителството, е 65 460 кв. м, е посочено в документацията. Площта на първата клетка от регионалното депо и съпътстващата инфраструктура и съоръжения ще бъде 17,5 декара. Години наред местните хора от Джерман и близките села излизаха на протести, несъгласни с изграждането на депото заради опасения, че това ще има лоши екопоследствия за района – за река Джерман, за земеделските земи, дори и поради близостта с АМ „Струма“. Отношението по проблема вече е променено.

Подобни новини

Остави коментар

error: Content is protected !!