Три са нарушенията на Мальовица, констатирани при премахването на старият ски влек и строителството на 4-седалков лифт, съобщи БНТ. В петък регионалният министър заговори за незаконно строителство там.
Строителните дейности са започнали в края на май, а по план трябва да приключат до края на ноември.
На 15 юни е издадена заповед за спиране на строителството, а специално за „По света и у нас“ от Дирекцията за национален и строителен контрол изброиха общо три нарушения.
Инж. Георги Даракчиев, и.д. началник на ДНСК: „По-същественото е, че са допуснати съществени отклонения от одобрения проект – въз основа, на който е издадено разрешение за строеж, премахнати са всички съществуващи съоръжения и фундаменти и се извършва изцяло ново строителство. Наименованието на строежа е „модернизация и реконструкция“ на ски влек в седалков лифт. Но то самото заглавие мисля, че е еднозначно и ясно…“
Всяка буква на закона е спазена, отговаря консултантът на възложителя.
Николай Андреев, консултант на възложителя: „Не може да се каже, че има отклонения. Във всяка една модернизация, когато има слаб елемент в бетоновата конструкция, се заздравява. Когато има елемент, който не може да носи, се подменя. Доста ще се подобри самият туризъм тук – дали през зимата или лятото, защото все пак това е едно удобство.“
Властите и инвеститорът се разминават и в още нещо.
Инж. Георги Даракчиев, и.д. началник на ДНСК: „Нарушени са условията на РИОСВ, а именно да не се извършва строителство в периода април – юни, реално е трябвало да започне строителството септември – октомври по техните изисквания.“
А казусът от под върха ще се прехвърли в полето на съда.
